Marius Iorga este noul prefect al județului Vrancea. Ordinul de numire în funcția de prefect a fost semnat azi de premierul Marcel Ciolacu. Marius Iorga îl va înlocui în funcția de prefect pe Nicușor Halici, care și-a anunțat demisia la sfârșitul săptămânii trecute. Halici este președintele PSD Vrancea și va candida la funcția de președinte al Consiliului Județean Vrancea, din partea PSD.
Până în prezernt, Marius Iorga a îndeplinit funcția de șef de cabinet al prefectului Halici, iar anterior fusese consilier local în Consiliul Local al municipiului Focșani din partea PSD. Marius Iorga a fost viceprimar al municipiului Focşani în perioada 2014-2020.