Cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale Jitia desfășoară în această perioadă o serie de activități dedicate protejării mediului, incluse în cadrul concursului ,,Viitorul Verde”. Conform datelor furnizate de profesorul Fănel Crucean, directorul unității de învățământ, activitățile au cuprins o serie de prezentări și realizarea unui panou pentru înțelegerea necesității și avantajelor reciclării, instalarea de coșuri în toate clasele gimnaziale pentru colectarea selectivă a deșeurilor și realizarea unui concurs între clase intitulat ,,Recicleaza inteligent”. Acțiunile au continuat cu o campanie de plantare de puieți de salcâm sub egida ,,Un elev-un copac”, având drept scop înțelegerea importanței pădurii în cadrul mediului și stabilizarea unei alunecări de teren de pe terasa râului Râmnicu Sărat. „Mulțumim pe această cale cadrelor didactice inimoase și elevilor implicați, Primăriei Jitia și Direcției Silvice Focșani pentru sprijinul acordat. Acțiunile vor continua cu o campanie de ecologizare în localitatea Jitia și în satele componente, dar și cu alte campanii de plantare cu arbori ornamentali și flori la structurile subordonate Școlii Jitia”, a precizat Fănel Crucean, directorul unității de învățământ.
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/1.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/3.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/4.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/5.jpg)