• CSM Focșani 2007 – Laguna București 89-82 (18-20, 20-19, 31-22, 20-21)

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (3+3+4), Derryck Thornton (10+3+5), Mihăiță Cucu, Ștefan Mihai (0+1+0), Luca Ștefan Cârstea, Lucian Țibîrnă, Pavle Reljic (19+3+3), Sherwood Brown (16+14+4), Dragoș Axinte (7+0+1), Justin Baker (23+2+2), Alexandru Coconea (11+2+1), Mihnea Necula.

Antrenori – Petruț Mihai, principal, Florin Munteanu, secund

Laguna București: Sa’Eed Elijah Nelson (20+3+2), Costin Șerbănescu (11+9+2), Matei Constantinescu (2+0+0), Sandro Antunovic (16+7+4), Andrei Alexandru Pascariu, Tiberiu Puscasu (11+3+0), Robert Constantin Papuc, Raylon Tevon Howard (7+5+0), Thomas Brian Max Smallwood (7+5+3), Octavian Ilie (8+1+3).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Justin Baker – 23; Sa’Eed Nelson – 20.

Recuperări: Sherwood Brown – 14; Costin Șerbănescu – 9.

Pase decisive: Derryck Thornton – 5; Sandro Antunovic – 4.

CSM Focșani 2007 a încheiat cu victorie turneul 11-18 al Campionatului Ligii Naționale de baschet masculin. Vineri, 29 martie, în Sala Polivalentă, formația focșăneană a întrecut cu 89-82 (18-20, 20-19, 31-22, 20-21) pe Laguna București într-o partidă al cărei rezultat nu mai conta pentru configurația finală a grupei. Jucătorii pregătiți de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu au dorit – și au reușit, să ofere publicului un spectacol baschetbalistic de calitate și să câștige jocul de dinaintea întrării în primul play-out al grupei. A fost o dispută echilibrată în care fiecare echipă și-a adjudecat câte două sferturi. Decisivă a fost diferența de  puncte din sfertul, al treilea, încheiat cu 31-22 care nu a putut fi recuperată de oaspeți care s-au impus în ultimul sfert cu cu 21-20.

Declarația de după meci a profesorului Petruț Mihai: ,,Am obținut victorie importantă pentru moralul echipei, în vederea primului tur din play-out. A fost un joc echilibrat în care ambele echipe au jucat fără presiunea rezultatului, un joc din care noi am ieșit învingători datorită efortului depus în apărare, în special în partea a doua. Am reușit să fructificăm și multe dintre aruncările de la distanță pe care ni le-am creat. Acum gândurile noastre se îndreaptă spre primul tur din play-out, unde vom întâlni Vâlcea, un adversar puternic pe care, dacă vrem să îl depășim, va trebui să facem niște jocuri aproape perfecte, atât în faza de apărare, cât și în cea de atac.”