Fotbal, Liga a III-a – Victorie normală a focșănenilor la Brăila

• Dacia Unirea – CSM Focșani 2007 0-2 (0-1)

Dacia Unirea Brăila: Moisoiu – Kayalik, Sava, Igwe – Ekoh, Dragomir, Alamin, Toure, Dedan, Turcu, Duțu. Rezerve: Postolache, Simion, Răileanu, Ghiță.

Antrenor, Adrian Baldovin.

CSM Focșani 2007: Niczuly – Dumitru (Mihart), Perju, Ciopa – Tamași, Toba, Enache (Stancu), Zaharia (Mazilu) – Tchassem, Dănăilă (Negoiță), Ciobanu (Dănilă). Rezerve neutilizate: Preda – Toader, Ungurianu, Oprea.

Antrenor, Adrian Senin

CSM Focșani 2007 a obținut, sâmbătă, la Brăila, o victorie normală în fața Daciei Unirea, în penultima etapă a returului sezonului regulat al campionatului seriei a 2-a , Liga a III-a. Formația gazdă, alcătuită din 9 jucători născuți în 2003 sau mai tineri, unul, născut în 2002 și un altul născut în 1998, nu putea emite vreo pretenție în fața echipei Focșaniului, cu fotbaliști mult mai experimentați și, cu siguranță, mulți dintre ei, mai valoroși. Oaspeții au câștigat cu 2-0 prin golurile marcate de Enache, în minutul 7 și Ciobanu, în minutul 63.

După meci, președintele executiv al Secției de fotbal a CSM Focșani 2007, Costel Lazăr a declarat pentru pagina de fabebook a clubului: ,,Știam că ne așteaptă un meci dificil, mai ales din cauza terenului de joc. Nu putem vorbi despre realizări tehnico-tactice pe un asemenea teren, ci doar despre angajament și atitudine, capitole la care am fost peste adversar. Am mai avut câteva situații de a marca irosite iar atunci când portarul brăilean a fost bătut, s-au opus barele (Perju în minutul 13 din lovitură liberă și Tchassem, în minutul 75)!”

În ultima etapă a returului, sâmbătă, 23 martie, de la ora 15:00, CSM Focșani 2007 va întâlni pe Hamangia Baia.

Rezultatele etapei: CSM Râmnicu Sărat – Unirea Braniştea 2-2. Au marcat Mateiciuc – 2, Nica și Voicu; Voinţa Limpeziş – Sporting Lieşti 0-4. Au marcat Costea, Stan, Grigoraș, Maftei; Viitorul Şuţeşti – Viitorul Ianca 1-0. A marcat Mucuță; ACS Hamangia Baia – Metalul Buzău  0-10. Au marcat Manea, Moldovan, Pehlivan – 2, Tudor – 3, Robu – 1, Chica – 2; Dacia Unirea Brăila – CSM Focşani 0-2. Au marcat Enache și Ciobanu.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 46 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 39 puncte; 3. Sporting Liești – 32 puncte; 4. CSM Râmnicu Sărat – 29 puncte; 5.Unuirea Braniștea – 27 puncte; 6. Dacia Unirea Brăila – 22 puncte;7. ACS Hamangia – 19 punte; 8. Voința Limpeziș – 15 puncte; 9. Viitorul Ianca –11 puncte; 10. Viitorul Șuțești – 7 puncte.