• CSM Târgu Jiu – CSM Focșani 2007 103-77 (19-20, 34-17, 26-19, 24-21)

CSM Târgu Jiu: Andrei Alexandru Baragan (8 puncte+0 recuperări+0 pase decisive), Dimitrius Paul Underwood (16+8+4), David Antonescu (3+5+1), Noam Weinberg (2+2+1), Milan Luzaic (10+2+8), Ethan Devoe Wright (10+4+1), Camil Iulian Berculescu (6+1+0), Cameron Ayodeji Oluyitan (16+4+2), Jalen David Dupree (3+3+0), Adrian Vaida (2+2+0), Arsenije Vuckovic (24+12+3), Flavius Andrei Toropu (3+0+0).

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (6+0+0), Derryck Thornton (15+3+4), Mihăiță Cucu, Luca Ștefan Cârstea (7+0+0), Lucian Țibîrnă (2+4+1), Pavle Reljic (13+4+2), Sherwood Brown (24+4+4), Dragoș Axinte (3+1+0), Justin Baker (2+3+1), Alexandru Coconea (5+0+0).

Antrenori, Petruț Mihai – principal; Florin Munteanu – secund

Liderii jocului celor două echipe:

Puncte: Arsenije Vuckovic – 24; Sherwood Brown – 24.

Recuperări: Arsenije Vuckovic – 12; Lucian Țibîrnă – 4.

Pase decisive: Milan Luzaic – 8; Sherwood Brown – 4.

CSM 2007 a început bine partida de sâmbătă, din deplasare, cu CSM Târgu Jiu din grupa 11-18 a campionatului, Ligii Naționale. S-a impus la limită în primul sfert, scor 20-19, și lăsa impresia că poate duce la capăt în aceeași manieră meciul în care avea neapărată nevoie de victorie. A urmat, însă, o cădere totală în sfertul al doilea, de nimic anunțată de ceea ce se întâmplase până atunci. Gazdele au intrat în sfert, în doar 3 minute și 48 de secunde, cu un neverosimil 17-2 după care oaspeții nu și-au mai revenit. La pauză era o diferență de 17 puncte pentru ca ecartul final să fie de 26 de puncte!

Declarația de după meci a profesorului Petruț Mihai: ,,Nu sunt prea multe de spus după acest joc. Am fost depășiți clar la toate capitolele. Pot să spun că a fost cel mai slab meci al nostru din acest sezon. Dacă până acum am avut cuvinte de laudă la adresa jucătorilor noștri, de data aceasta nu am avut atitudinea corectă pentru abordarea unui joc, fapt pentru care sunt puțin dezamăgit. Mergem înainte, ne așteaptă încă două meciuri din sezonul regulat, apoi începe play-out-ul, unde sperăm să găsim energia necesară și soluțiile cele mai bune pentru a reuși să terminăm cu bine acest campionat.”

În penultima etapă a grupei, CSM Focșani 2007 va juca tot în deplasare, cu CSM Galați, vineri, 22 martie, de la ora 20.00, în Sala Dunărea.