Ediția: Vineri 10 Mai 2024. Nr. 6620

Handbal, Liga Națională – Meci pentru victorie focșăneană

• CSM Focșani 2007 – HC Buzău 2012, duminică, 11 februarie, ora 18:30, Sala Polivalentă

Handbaliștii CSM Focșani 2007 vin la reîntâlnirea cu publicul propriu după ce au jucat două partide oficiale de la reluarea sezonului competițional. Au întâlnit, la 2 februarie în campionatul Ligii Naționale, în deplasare, pe campionii de la Dinamo București în fața cărora au făcut o primă repriză de senzație, dar au pierdut la cinci goluri. Marți, 6 februarie, au disputat, tot în deplasare, partida cu CSM Alexandria, din Cupa României. Au câștigat la diferență de un gol, după ce conduceau în minutul 56, cu suficientă lejeritate, 26-22. Relaxarea, combinată cu două eliminări, i-a făcut să piardă din avantaj până la limita egalului și a secvenței de aruncări de departajare în care orice era posibil. Inclusiv, eliminarea din Cupă, ceea ce ar fi fost o veritabilă contraperformanță. Am făcut această digresiune în ideea că echipa își va pregăti meciul cu HC Buzău astfel încât să nu mai ajungă în situația de a risipi în ultimele minute ale întâlnirii ce-a adunat cu muncă grea până atunci.

Oaspeții de duminică ai Polivalentei alcătuiesc o grupare mai puternică decât în anii din urmă când CSM 2007 câștiga invariabil și la Focșani și la Buzău. În tur, s-au impus buzoienii pentru că au fost mai buni. În acest moment, cred că focșănenii, în pofida problemelor de lot pe care le au, pot să câștige, pentru că au argumentele de valoare necesare. Cu victorie în jocul de duminică, focșănenii vor urca pe locul 7, îi vor egala la puncte pe buzoieni și s-ar putea apropia de locul 5, pentru a continua apoi cursa pentru egalarea celei mai bune performanțe în Liga Națională.

Vor arbitra clujenii Sebastian Mîrza și Cristian Nedelea iar observarea va fi asigurată de Ion Barbu, din București.