Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Handbal – Victorie băcăuană în al doilea amical al focșănenilor

• CSM Bacău – CSM Focșani 29-25 (19-15)

CSM Focșani 2007 a avut sâmbătă, 27 ianuarie, al doilea meci de verificare a nivelului de pregătire în vederea părții a doua a sezonului competiional 2023-2024. Focșănenii au întâlnit în deplasare pe CSM Bacău cu care jucaseră în primul amical, cu o săptămâna mai devreme, pe teren propriu și câștigaseră cu 32-31. De această dată, s-au impus băcăuanii cu 29-25 (19-15). Disputa a fost echilibrată până la 8-8, după care gazdele au luat în avans care la pauză era de patru goluri, 19-15. Tot patru goluri au avut în plus băcăuanii și la final, 29-25, dar după ce conduseseră cu 27-20 și 28-21. În ultimele șapte minute focșănenii au găsit antidotul pentru jocul rapid al gazdelor și au marcat de patru ori. A fost un foarte util meci de verificare-pregătire pentru gazde ca și pentru oaspeți care vor relua campionatul la 2 februarie, la București, cu Dinamo, iar la 6 februarie vor întâlni tot în deplasare pe CSM Alexandria în Cupa României.