VIDEO și FOTO: Handbal, Liga Națională – Focșănenii pot juca din nou în Cupa Europeană EHF

• CSM Vaslui – CSM Focșani 2007 27-28 (14-15)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 3, Rață – 1, Pavlov, Miroiu – 5, Krnoglavac – 6, Popovici, Hrimiuc – 1,Mocanu – 2, Marijanac – 1, Krstevski, Roșu, Eros – 1, Makrishin – 8.

CSM Vaslui: Petrila, Padasinau – Kobzii – 4, Ionescu, Cumpănici – 5, Popa – 2, Circhea – 1, Păunică, Soare – 1, Karamyshev – 1, Amihăesi – 1, Hușanu, Carali, Oancea – 2, Acatrinei – 10, Chiratcu.

CSM Focșani 2007 și-a egalat cea mai bună performanță de până acum în Liga Națională de handbal. A încheiat ediția de campionat 2022-2023, ca și cea de acum doi ani, pe locul 5. Victoria decisivă a obținut-o sâmbătă, în deplasare, la CSM Vaslui, echipă care avea presantă nevoie de victorie ca să evite barajul pentru rămânerea în Ligă! Partida a fost foarte disputată, echilibrată, cu gazdele aflându-se la conducere o bună parte a primei reprize, dar cu oaspeții pe plus la pauză: 15-14 pentru ei. În partea a doua a întâlnirii, s-a mers din avantaj de 1-3 goluri pentru focșăneni în egalitate. În minutul 58:10, CSM Vaslui s-a apropiat din nou la un gol, 26-27 după ce Acatrinei a transformat a 7-a lovitură de la 7 metri a gazdelor, în miutul 59:45, Crnoglavac și-a dus echipă la +2, 28-26, însă după 10 secunde Karamyshev a înscris pentru 27-28. În cele 15 secunde rămase, focșănenii nu au mai lăsat mingea din mână și au obținut victoria care le-a asigurat locul 5! Egalul i-ar fi trimis pe locul 6, după ce CSM București bătuse pe Steaua, meci încheiat cu câteva minte mai devreme. Egalul le –ar fi fost de mare folos vasluienilor. Fără cel puțin un punct din meciul de sâmbătă, CSM Vaslui va merge la baraj, dar având în vedere valoarea adversarelor, cred că va continua în Liga Națională.

Și la Vaslui, handbaliștii Focșaniului au avut alături excepționala lor galerie care i-a susținut pe toată durata meciului iar la final au făcut împreună poza de familie – Familia de la sală!

Dincolo de performanța în sine – locul 5 în Ligă la doar un punct de locul 4, CSM Focșani 2007 poate obține din nou un loc în Cupa Europeană EHF. Profesorul Viorel Ciubotaru mi-a declarat referitor la această posibilitate: ”Dacă Baia Mare sau Constanța câștigă Cupa României și cerem wild card, avem șanse foarte mari, spre 100%, ținând cont că Rusia și Belarus nu participă!” La care adaug, cunoscând foarte bine ce se întâmplă cu echipa de handbal de Ligă Națională: dacă va exista voința conducerii clubului să-i asigure existența în formula care a încheiat campionatul 2022-2023 și 2-3 transferuri de jucători valoroși care să-i înlocuiască pe cei care vor pleca!