Ediția: Sâmbătă 11 Mai 2024. Nr. 6621

• CSM Focșani 2007 – CSM Baschet Petrolul Ploiești 75-78 (22-25, 17-12, 20-15, 16-26)

CSM Focșani 2007: Kevin Anthony Johnson (8 puncte+3 recuperări+3 pase decisive), Cătălin Petrișor (6+2+4), Myles Justin Thomas (10+0+0), Adika O’Neil Peter McNeilly (16+8+3), Jordan Teddy Swopshire (3+4+0), Mihai Cucu, Ionuț Berceanu (10+5+1), Pavle Reljic (11+4+4), Konstiantyn Anikiienko (6+2+1), Victor Legosin (5+3+0), Luca Dobrea, Luca Ștefan Cîrstea.

Antrenor, Petruț Mihai

CSM Baschet Petrolul Ploiești: Kenneth Dermont Funderburk Jr (20+4+5), Mitchell Lamar Kwamain (11+2+5), Octavian Popa Calotă, Bogdan Ștefan Popa (9+3+3),Veljko Brkic (3+5+3), Andris Misters (11+3+2),  Mihai Costin Comanescu (1+0+0), Branden Lee Aughburns (2+1+0), Andrei Ene, Matija Milin (15+5+0), Christian Radu Chițu (6+0+0).

Antrenor, Mihai Popa

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Adika O’Neil Peter McNeilly – 16; Kenneth Dermont Funderburk Jr – 20.

Recuperări: Adika O’Neil Peter McNeilly – 8; Matija Milin – 5

Pase decisive: Cătălin Petrișor – 4; Mitchell Lamar Kwamain – 5.

Întâlnirea din Campionatul Ligii Naționale de baschet, Grupa 11-18, dintre CSM Focșani 2007 și CSM Baschet Petrolul Ploiești de vineri, 24 martie, din Sala Polivalentă, a oferit un frumos spectacol numeroșilor spectatori veniți să-și vadă la lucru favoriții. A fost o dispută echilibrată, în care gazdele conduceau la pauză cu două puncte, 39-37 iar la intrarea în ultimul sfert aveau avantaj de 7 puncte, 59-52. În primele minute ale sfertului 4, diferența în favoarea gazdelor a crescut la 10 puncte ca urmare a unui forcing eficient. A fost momentul în care antrenorul liderului grupei a trimis în teren cea mai performantă formulă de echipă, cu buni aruncători de 3 puncte. Petrolul a anulat diferența și a intrat pe plus 5 în minutul 36:44, când era 66-71 după care eforturile gazdelor nu au putut decât să reducă scorul la 75-78.