Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

• Colega ei de club, Silvia Pomană, a obținut medalia de bronz la 52 kg.

Etapa de Cupă Europeană de la Cluj-Napoca, ale cărei întreceri au avut loc duminică, 9 octombrie, a adus două noi medalii internaționale pentru sportivele de la CS Unirea și componente ale Centrului Olimpic Feminin de Judo de la Focșani. Giorgia Hagianu s-a clasat pe primul loc la categoria 48 kg. și a fost medaliată cu aur după a trecut pe rând de Amelia Shave din Marea Britanie, Iulia Moldoveanu, Florina Bădiceanu, Laura Bogdan, toate din România. La 52 kg., cadeta Silvia Pomană, la 52 kg, a obținut medalia de bronz după ce în sferturi de finală Silvia Pomană a întrecut-o pe Sabina Andrei iar pentru locul 3 a câștigat meciul cu Andra Moldovan. La 48 kg. Iulia Moldoveanu s-a clasat pe locul 5.  Cu o săptămâna mai devreme, Giorgia Hagianu încheiase cu medalie de argint, iar Iulia Moldoveanu, cu medalie de bronz, evoluțiile la Campionatul Balcanic de juniori. Cele trei judoka de la Focșani sunt antrenate de sensei Adrian Moldoveanu.