Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

,,Cupa de Toamnă” la karate SKDUN, competiție cu mare tradiție, desfășurată la Voluntari duminică, 11 septembrie, a avut la start și 24 de sportivi de la CS Unirea Focșani, pregătiți de profesorul Mădălin Enache. În competiția la care au participat peste 350 de sportivi din 26 de cluburi, karatiștii de la Unirea Focșani au obținut 34 de clasări pe locuri de podium. Rezultate: Antonia Turcitu – locul 3 kata, 2 Ippon, David Băruș – 3 kata, 3 Kihon kumite (sac), Livia Damian – 3 kata, Andrei Bușilă – 1 sac, 3 ippon, Alexandru Mangu – 2 kata, 3 Ippon, 3 sanbon, Edi Mironaș – 3 kata, 3 sanbon, Rareș Burloiu – 1 kata, 3 Ippon, Matei Brătilă – 2 kata, Edi Papamano – 3 kata, 1 Ippon, 1 jiyu, Maia Drîmbu – 1 kata, 1 Ippon, Maria Agache – 2 kata, 2 Ippon Rareș Moisă – 3 kata, 3 sanbon, Rareș Buharu – 3 kata, 2 Ippon, 2 jiyu, Filip Toia – 3 kata, Darius Ciocan – 3 Ippon, 3 jiyu, Nicolas Cristea – 3 sanbon, Maria Ghiorghiu – 3 sanbon, 3 Ippon, Denisa Bobeică – 3 sanbon.

Profesorul Mădălin Enache mi-a spus că pe lângă sportivii care urcă constant pe podium, Eduard Papamano și Rareș Buharu au făcut o surpriză frumoasă în prima lor competiție la care au participat și la proba de jiyu Kumite (luptă) unde au obținut, în ordinea prezentată mai sus, locul 1 și locul 2. Podiumul a fost în totalitate al nostru la proba de kata grad 6 kyu, 9-11 ani, acesta fiind alcătuit din locul 1 Rareș Burloiu , locul 2 Matei Brătilă, locul 3 Eduard Papamano. Daria Drâmbu, Irina Frunză, Andrei Racoviță, Ezel Vasile, Ana Roșianu și Teodor Mănăilă, premiați la competițiile anterioare, n-au reușit să urce pe podium la Cupa de Toamnă. A fost o competiție foarte bună pentru pregătire după o perioada destul de lungă de pauză competițională!.