Handbal, juniori 1 – Focșănenii au debutat cu victorie în Turneul Final!

• AHC Potaissa Turda – CSM Focșani 2007 23 – 34 (12-17)

Echipe

CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia, Bouroș – Dochioiu – 1, Gogonea, Feraru – 3, Golea – 10, Giurgiuveanu – 3, Valentin Bogdan – 1, Filip – 1, Muraru – 3, Bari – 1, Gheorghiță, Toboșaru – 11, Gavrilă.

Antrenori, Marius Partene, Iulian Neață și Dan Constantin Rusu, antrenor portari

Potaissa Turda: Baștiurea, Bodea, Koblos – 4, Ciortea – 2, Danciu – 3, Arion, Vereș – 4, Gorcea – 1, Anton – 5, Negruț, Rusu – 3, Suciu, Frăteanu – 1.

Antrenori, Raul Marin și Levente Kocs

CSM Focșani 2007 a început cu o splendidă victorie Turneul Final al Campionatului Național de handbal al juniorilor 1 care are loc la Bacău. Ieri, într-o partidă care a început la 11:45, jucătorii pregătiți de Marius Partene și Iulian Neață s-au impus la o diferență de 11 goluri de una dintre formațiile puternice ale turneului, Potaissa Turda: 34-23. Meciul a curs într-un relativ echilibru în primele 20 de minute la capătul cărora focșănenii conduceau cu un gol, dar până a finalul primei reprize ecartul s-a mărit la 5 goluri, 12-17. CSM 2007 a continuat să fie mult mai bună și în apărare, cu un Nikolas Vișan excelent, și în atac, unde internaționalii Alexandru Golea și Tiberius Toboșaru au adunat 10, respectiv, 11 goluri până la finalul meciului. Cu trei minute înainte de terminarea meciului când scorul era 33-19, echipa focșăneană avea în teren mai mulți jucători dintre rezerve, context în care turdenii s-au apropiat la 23-34. A fost o victorie a întregii echipe și care este aducătoare de mari șanse pentru promovarea CSM 2007 între primele patru formații ale competiției. Astăzi, de la ora 10:00, focșănenii vor întâlni pe CS Medgidia, formație care a fost întrecută în prima etapă cu 48-20 (18-9) de CSU din Suceava.