Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

FOTO! Tenis – Maria Daciana Ciubotaru, vicecampioană la ”Oradea Junior Trophy”, J2!

• Jucătoarea de la CSM Focșani 2007 a disputat astăzi finala de simplu cu favorita nr. 1, cehoaica Julie Struplova

Maria Daciana Ciubotaru a încheiat astăzi, 7 mai, turneul J2 Oradea Junior Trophy din circuitul ITF World Tennis Tour Juniors pe care l-a început la 2 mai. Sportiva de la CSM Focșani 2007 a obținut cel mai bun rezultat din carieră, titlul de vicecampioană la un turneu J2. În finală a fost întrecută cu 6-3, 6-1 de cehoaica Julie Struplova, favorita nr. 1, clasată pe locul 69 în clasamentul ITF Juniors, dar meciul a fost a fost mult mai echilbrat decât arată scorul. Până la finală, Maria a trecut cu 7-5, 2-6, 6-3 de Lucie Urbanova din Cehia, favorita nr. 2, cu 6-3, 6-1 de Darja Suvirdjonkova din Serbia, cu 6-2, 6-1 cu Mara Gae, din România și cu 7-5, 6-1 cu Lavinia Moreale, din Italia. Maria a jucat în turneu cu dureri la spate care i-au afectat nivelul jocului din finală și a avut în fiecare meci nevoie de intervenția fizioterapeutului.

La ”Oradea Junior Trophy”, J2 au evoluat, practic, cele mai bune junioare născute în 2005 din România, aflate în intervalul 167-429 în clasamentul World Tennis Tour Juniors. După sferturile de finală, Maria a rămas ultima româncă în competiția pe care a dus-o până în ultimul act.