Ediția: Luni 9 Iunie 2025 Nr. 6894

VIDEO: Ce îi așteaptă pe șoferi începând de duminică, odată cu modificările Codului Rutier

De duminică, 27 februarie, intră în vigoare noile modificări ale Codului Rutier, moment din care amenzile pentru abateri vor fi mai mari, inclusiv în ceea ce privește sancţionarea comportamentului agresiv, în timp ce, spre exemplu, măsura de suspendare a permisului de conducere va fi aplicată chiar și pentru 120 de zile. Totodată, există acum cadru legal pentru suspendarea permisului fără dreptul de a conduce, pe loc, aceasta însemnând că din acel moment șoferul nu mai poate urca la volan. În contextul modificărilor legislative, comisarul de poliție Claudiu Mărinică, din cadrul Serviciului Rutier al Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, a vorbit despre principalele prevederi, cu mențiunea că vor urma controale pe această linie, urmând a se acționa în consecință. Comisarul de poliție a catalogat aceste modificări ca fiind „benefice”, chiar dacă unii participanți la trafic nu vor fi tocmai fericiți.

O precizare, spun eu foarte importantă, se referă la respectarea regimului legal de viteză. Aici, modificarea Codului Rutier a constat în faptul că, acei conducători auto care vor depăși limita legală de viteză în afara localității sau în localitate, cu până la 70 de kilometri la oră, inclusiv, vor avea permisul suspendat pe o perioadă de 90 de zile. Însă conducătorii auto care vor depăși limita cu peste 71 de kilometri la oră în localitate sau în afara localității vor avea permisul suspendat pentru o perioadă de 120 de zile. De menționat este că reducerea perioadei de suspendare pentru depășirea regimului legal de viteză nu va mai fi la 30 de zile, ci la 60 de zile, examenul putând fi dat în primele 20 de zile și nu în primele 30 de zile, cum era până acum”, a avertizat acesta, dat fiind că acestea sunt cele mai dese abateri.

În Vrancea nu au fost înregistrate accidente rutiere cu victime cauzate de comportamentul agresiv la volan, însă Claudiu Mărinică a precizat că au fost situații de evenimente în trafic soldate cu pagube materiale. Acesta a mai detaliat și că, în ultima perioadă, au existat foarte multe cazuri în care participanții la trafic au solicitat ajutorul sunând la 112 pentru a se interveni din cauza șicanărilor în trafic. Important de știut este și faptul că, deși prevederile legale spun că abaterile în trafic pot fi constatate doar de persoanele competente sau cu mijloace omologate/ certificate, polițiștii pot interveni și în cazul în care există înregistrări efectuate de șoferii care au fost șicanați, spre exemplu. Însă, a subliniat comisarul de poliție Mărinică, ar fi de un real ajutor dacă ar exista monitorizare video pe cât mai multe artere din județ, atât pe principalele artere, cât și pe cele secundare.

Potrivit celor expuse de comisarul de poliție, începând cu data de 27 februarie a.c. intră în vigoare noile modificări ale Codului Rutier, modificări care prevăd amenzi mai mari pentru unii dintre şoferi, sancţionarea comportamentului agresiv şi suspendarea permisului de conducere, chiar şi pentru 120 de zile. În categoria comportamentului agresiv în trafic sunt incluse:

  • folosirea repetată a semnalelor rutiere și/ sau luminoase, pentru a obliga nejustificat conducătorul auto care circulă în față să elibereze banda de circulație,
  • deplasarea succesivă de pe o bandă pe alta sau de pe un rând pe altul, alternând din stânga în dreapta pentru depășirea unui șir de mașini care circulă în același sens,
  • circulația la o distanță foarte mică față de alt vehicul, atât înaintea, cât și în spatele acestuia – sau în lateral, ori reducerea bruscă nejustificată a vitezei, pentru a intimida un alt conducător auto.

De asemenea,

  • pornirea mașinii de pe loc, prin patinarea excesivă în gol a roților,
  • conducerea intenționată a mașinii prin accelerarea repetată a motorului, pentru a stânjeni persoanele din preajmă,
  • mersul cu spatele, cu mașina, pentru intimidarea celor care circulă în spate,
  • întoarcerea mașinii prin folosirea frânei de mână,
  • realizarea intenționată a unui derapaj controlat al mașinii pentru a o întoarce sau a o roti,
  • conducerea motocicletei (sau a mopedului) ridicată pe o singură roată.

„Cei care vor manifesta un comportament agresiv în trafic, fără însă a exista consecințe vor risca atât o amendă din clasa a doua de sancțiuni (patru sau cinci puncte-amendă, adică 580 sau 725 de lei), cât și suspendarea permisului timp de 30 de zile.
Însă, în situația în care, din cauza comportamentului agresiv al șoferului, se produce un accident de circulație cu pagube materiale, sancțiunile vor fi mai dure. Amenda va fi din clasa a treia de sancțiuni (între șase și opt puncte-amendă, adică între 870 și 1.160 de lei), iar suspendarea permisului auto se va aplica pentru 60 de zile.
Dacă șoferii au mai fost sancționați pentru aceeași faptă într-un interval de șase luni de la restituirea permisului auto, perioada de suspendare, aplicată odată cu sancțiunea contravențională aferentă va fi majorată automat cu 30 de zile.
Modificări importante sunt reglementate în ceea ce privește reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce pentru conducătorii de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai.

În consecință, NU BENEFICIAZĂ DE REDUCEREA PERIOADEI DE SUSPENDARE DACĂ:

a) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;

b) sancțiunea contravențională complementară s-a dispus pentru conducerea sub influența alcoolului, dacă nu constituie infracțiune, respectiv pentru depăşirea vitezei cu peste 70 km/h a limitei legale de viteză;

c) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;

d) perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce este aplicată prin însumarea mai multor perioade de suspendare prevăzute de lege dintre care cel puțin una prevăzută de art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin. (4).”

De asemenea, la cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții, se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;

b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.

Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
În cazul săvârșirii a două sau a mai multor contravenții care atrag și suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin același proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă.
Când o persoană căreia i-a fost reținut permisul de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce săvârșește, în perioada în care are drept de circulație, o nouă contravenție pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, perioadele de suspendare dispuse se execută distinct, fără a se suprapune.
Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se poate susține la orice serviciu al poliției rutiere”, se arată într-un material al IPJ Vrancea.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?