Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

• CSM Vaslui – CSM Focșani 2007 27-30 (14-15)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – 1 gol, Rusu – Ragea – 1, Pătru, Popovici, Drăgan – 3, Miroiu – 2, Marjanovic – 8, Hrimiuc – 4, Mocanu, Rață – 1, Krstevski – 4, Marijanac – 5, Eros – 1, Mănescu.

CSM Vaslui: Petrila, Padasinau, Dragon – 1, Cotingiu – 1, Ionescu, Cumpănici – 3, Cioată, Popa – 3, Circhea, Soare – 1, Karamishev – 1, Amihăesei – 5, Hușanu, Carali – 2, Ciurescu, Acatrinei 10.

CSM Focșani 2007 a câștigat partida jucată joi seara seară în deplasare, cu CSM Vaslui, în etapa a 9-a a Campionatului Ligii Naționale de handbal. În prima repriză, ambele formații au avut momente în care au condus, au fost și egalități, iar în pauză s-a intrat cu 15-14 pentru focșăneni. În parte a doua a întâlnirii, oaspeții au condus în permanență, în minutul 56 aveau cinci goluri mai multe decât gazdele, pentru ca scorul final să fie 27-30. Formația pregătită de Dalibor Cutura și Marko Isakovic a arătat o formă bună după o pauză de aproape trei săptămâni. A dovedit maturitatea ca să-i permită să se desprindă în câștigătoare după ce vasluienii, cu jucători de calitate, au egalat la 16. Indiferent de formula de joc, CSM 2007 are cam aceeași eficacitate în atac, dar și în apărare, lucru îmbucurător în perspectiva dificilului program care urmează și care include, pentru 27 noiembrie și 5 decembrie, partidele din Cupa Europeană EGF, cu Haukar din Islanda. Aseară, de la ora 18:30, CSM Focșani 2007 a jucat în Sala Polivalentă cu CSM Alexandria în etapa a 10-a a campionatului. La ora închiderii ediției Monitorului de Vrancea, meciul era în desfășurare.

Handbal, Divizia A – Egal cu băcăuanii, dar ar fi putut fi victorie!

• CSM Focșani 2007 – CSM Bacău 27-27 (12-15)

CSM Focșani 2007: Rusu, Vișan, Nichițelea – Eduard Duțulescu – 1, Cozorici, Golea – 8, Giurgiuveanu – 4, Boghian, Posa, Burcezan, Muraru, Bari – 1, Pușcașu, Gramatic – 6, Toboșariu – 7, Gheorghiță.

CSM Bacău: Uricaru, Cantar, Andrei, Brăescu – 11, Ichim, Păunică – 5, Murariu – 1, Bădica – 6, Doagă – 1, Cojocaru – 1.

Vineri, 12 noiembrie, echipa de Divizia A a CSM Focșani 2007 a jucat, în prima etapă a returului campionatului, în compania CSM Bacău. Echipele au mers cap la cap până la 6-6, scor urmat de mai multe erori în atac ala gazdelor, taxate cu siguranță pe contraatac de oaspeți care s-au dus repede la 6-10. Corecțiile aduse în jocul gazdelor de antrenorul Mădălin Țuțu au dus la reducerea diferenței la două goluri, 9-11, însă în pauză s-a intrat cu 12-15. Creșterea nivelului prestațiilor lui Alexandru Golea, Tiberius Toboșaru, Alexandru Grama și, mai cu seamă a portarului Robert Constantin Rusu – excepțional în multe intervenții, au adus CSM 2007 în avantaj, păstrat din minutul 53 până în minutul 59, când oaspeții au egalat la 27. În etapa următoare, miercuri, 17 noiembrie, CSM Focșani va juca în deplasare la CSM Vaslui.