Laurențiu Cătălin Lupu, un focșănean care de-a lungul timpului s-a implicat de nenumărate ori în acțiuni pentru a le aduce bucurie tinerilor instituționalizați, este acum în situația de a cere ajutor pentru el. Aflat în Italia, cu un contract temporar de muncă, Cătălin a rămas fără cartea de identitate și cardul bancar, nici el nu știe cum. „Salutare, mă simt atât de singur că nu are cine să mă ajute. De ce spun asta: am rămas fără carte de identitate în Italia, Milano, și fără card de cheltuieli strict necesare, am nevoie de un sfat, cum pot proceda???”, a scris acesta și pe profilul său de Facebook. Cătălin a urmat cursurile unei școli postliceale sanitare din Focșani, iar acum ceva timp a aplicat la un job în străinătate. Așa a ajuns în urmă cu 2 săptămâni în Italia, unde, din ce ne-a spus, lucrează ca infirmier în spitalul Auxologico. „Acum 3 zile doar ce am ieșit prin oraș seara și a doua zi am observat că nu mai am cartea de identitate și nici cardul bancar”, ne-a povestit focșăneanul. Momentan, a reușit să obțină un titlu de călătorie de la ambasadă, pentru o lună, însă fără bani nu poate face nimic. Norocul lui a fost că a găsit totuși un sprijin: „Am o colegă care este româncă, o persoană foarte săritoare și mi-a dat contul ei să mă poată ajuta”, ne-a mai explicat Cătălin Laurențiu Lupu.
Cei care au posibilitatea să îl ajute o pot face în contul IT07 T0760101600000068111921, titular Elena Tomeci. Pe Cătălin îl puteți contacta pe Facebook – https://www.facebook.com/catalinlupu2013