Primarul municipiului Focşani, Cristi Valentin Misăilă, a convocat o şedinţă extraordinară a Consiliului Local pentru data de 18 august, începând cu ora 16.00. Ședința urmează să se desfășoare cu participare on-line, prin aplicația Zoom. Pe ordinea de zi a ședinței extraordinare se află proiecte precum premierea elevilor care au obținut media 10 la Bacalaureat și Evaluarea națională, dar și rectificarea bugetului municipiului.
Pe ordinea de zi a ședinței se află următoarele proiecte de hotărâre, inițiate de primarul Misăilă:
- proiect de hotărâre privind aprobarea alocării, din bugetul local al municipiului Focșani pe anul 2021, a sumei de 2,00 mii lei pentru acordarea de stimulente financiare absolvenților de liceu care au obținut media 10 la examenul național de bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2021;
- proiect de hotărâre privind aprobarea alocării, din bugetul local al municipiului Focșani pe anul 2021, a sumei de 1,50 mii lei pentru premierea elevilor care au obținut media 10 la Examenul de Evaluare Națională, sesiunea iunie 2021, an școlar 2020-2021;
- proiect de hotărâre privind aprobarea proiectului și a cheltuielilor legate de proiect pentru obiectivul „Reabilitarea și modernizarea locuințelor sociale din strada Revoluției nr. 16 și 17, amenajarea unor spații de agrement”;
- proiect de hotărâre privind aprobarea direcțiilor de acțiune și proiectelor de mobilitate urbană incluse în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă al Municipiului Focșani aprobat prin HCL 456/26 octombrie 2017 care fac obiectul proiectului cu titlul „Optimizarea coridorului Nord-Sud prin realizarea rețelei de terminale intermodale, creșterea accesibilității rețelei de transport”;
- proiect de hotărâre privind aprobarea modalității de plată a serviciilor de salubrizare către operatorul căruia îi va fi delegat serviciul de colectare și transport a deșeurilor efectuat pe raza administrativ-teritorială a Municipiului Focșani, județul Vrancea, în cadrul Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor;
- proiect de hotărâre privind aprobarea modificării art. 2 și art. 3 din Hotărârea Consiliului Local al municipiului Focșani, nr. 36/2015 din 31.07.2012, privind aprobarea modificării tarifelor locale pentru producerea, transportul, distribuția și furnizarea energiei termice de către ENET S.A. Focșani, cu modificările și completările ulterioare;
- proiect de hotărâre privind avizarea funcționării terasei sezoniere amplasată pe domeniul privat al municipiului Focșani;
- proiect de hotărâre privind aprobarea rectificării Bugetului General al Municipiului Focșani pe anul 2021.