Consiliul județean Vrancea continuă lucrările de reabilitare a drumurilor județene. În aceste zile se asfaltează DJ 205C de la intersecția spre Cârligele la pod km 7+400. “Continuăm să asfaltăm drumurile județene! Astăzi se toarnă asfalt pe DJ 205 C , de la intersecția spre Cârligele la pod km 7+400. Avem ambiții mari în acest an și de aceea creștem ritmul de lucru pentru a oferi vrâncenilor o infrastructură de calitate!”, a scris președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, pe pagina sa de Facebook. Este vorba de proiectul „Modernizarea infrastructurii rutiere de drum judeţean dintre localităţile: Focşani – Goleşti –Vîrteşcoiu – Odobeşti cu conectivitate directă la reţeaua TEN –T”. Proiectul a fost inițiat de fostul președinte al CJ Vrancea, Marian Oprișan, cel care a demarat un amplu proiect de reabilitate a drumurilor județene din Vrancea.
Drumul județean 205C, care traversează localitățile Focşani – Goleşti – Vîrteşcoiu – Odobeşti, în valoare de aprox. 10 milioane de euro, a început să fie reabilitat din data de 5.07.2019 cu fonduri europene. Valoarea totală a proiectului este de 46.761.868,08 lei. Termenul de finalizare a lucrărilor este de 32 de luni (din care 2 luni este durata de proiectare). Contractul a fost atribuit antreprenorului general Asocierea SC Phoenix Transbac SRL Bacău – Impresadi di Construzioni ING. E. Mantovani S.P.A. Venezia – SC Roman Impex Prest SRL Bacău – SC Eurocerad Internațional SRL București, prin liderul SC Phoenix Transbac SRL Bacău, în urma licitației publice, care a avut drept criteriu de atribuire cel mai bun raport calitate-preț, în ceea ce privește prețul ofertei și perioada de garanție a lucrărilor. Perioada de garanție acordată de constructor este de 120 de luni (10 ani).