Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Baschet U 18, turneul final al Campionatului Național – Gazdele au câștigat după un joc foarte echilibrat!

• LPS CSM Oradea – CSM 2007 LPS Focșani 64-60 (16-13, 19-18, 16-13, 13-16)

Formația CSM 2007 LPS Focșani: Teodor Crăciun – (9 puncte+10 recuperări+0 pase decisive), Denis Miron (7+1+6), Albert Miheci, Valeriu Dima, Dragoș Crsitea (2+1+0), David Antonescu (22+17+1), Denis Nacu (3+3+0), Andrei Brumaru, Alexandru Bratosin (7+3+2), Rareș Cristea (5+1+0), Alexandru Duță (2+1+1), Cristian Bîra.

Antrenori, Petruț Mihai și Florin Munteanu

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Enzo Vescan – 18; David Antonescu – 22

Recuperări: Karol Marian Scmidt – 8; David Antonescu – 17

Pase decisive: Luca Năstruț – 3; Denis Miron – 6

CSM 2007 LPS Focșani a debutat, ieri, în turneul final al Campionatului Național U 18, ediția 2020-2021. La Oradea, în Sala Antonio Alexe, focșănenii au întâlnit formația gazdă a competiției, LPS CSM, una dintre principalele candidate la titlul de campioană a României. A fost un joc desfășurat între două echipe de valori foarte apropiate, echilibrat, în care învingătoarea a fost decisă la o diferență de doar patru puncte: 64-60! În primul sfert, s-au impus cu 16-13 orădenii care, după egalitatea de la 7, s-au desprins la 13-7 și 16-9, ultimele coșuri fiind reușite de oaspeți care s-au apropiat la 3 puncte: 16-13.

Sfertul al doilea a debutat spectaculos pentru focșăneni care aveau în minutul 16:58 un plus de 4 puncte la total: 28-24. Pe fondul unui forcing al adversarilor, au încheiat sfertul în deficit: 18-19 și la pauză s-a intrat cu 35-31 pentru Oradea. Erau timp și mijloace tehnico-tactice pentru ca oaspeții să se bată în continuare la victorie! Dar în sfertul al treilea, după egalul de la 39, o serie de erori ale focșănenilor le-au oferit orădenilor ocazia să se distanțeze aproape decisiv: 51-39.  În ultimul sfert s-a intrat cu 51-44, cu șapte puncte de recuperat de oaspeți. CSM 2007 LPS s-a apropiat la 3-6 puncte, pentru a încheia ultimele 10 minute cu un plus de trei puncte, 16-13, dar meciul cu un deficit de patru puncte: 60-64.

Astăzi, de la ora 16:00, în turneul final de la Oradea, CSM 2007 LPS Focșani va întâlni o altă candidată la titlul de campioană, ASC U-BT Cluj-Napoca.