După aproximativ trei săptămâni de luptă cu virusul care a răpit mii de vieți, părintele Nicolae Cobzaru, care avea 74 de ani, a plecat duminică noapte în călătoria către Dumnezeu. Vestea morții preotului ne-a fost confirmată de părintele Dodică Fusaru, parohul Bisericii „Precista‟ din Focșani. „M-aș fi bucurat să nu fie, dar uite că așa este… A fost internat pe Terapie Intensivă, la Covid, a fost intubat. Dumnealui are mai mult de 14 zile de când a fost confirmat pozitiv, are vreo 22 de zile‟, ne-a spus pr. Dodică Fusaru, alături de care încă slujea preotul Nicolae Cobzaru la biserica situată în apropierea sălii Balada din Focșani. Până în anul 2013, preotul Cobzaru a fost protopop la Protoieria 1 Focșani.
Monitorul de Vrancea transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate!
Dumnezeu să-i lumineze calea, iar îngerii să-l însoțească în drumul său spre cer!