Primăria municipiului Adjud va depune o cerere de finanțare pentru creșterea eficienței energetice a sistemelor de încălzire, de asigurare a apei calde de consum, de climatizare a saloanelor și cabinetelor medicale și de ventilare a spațiilor cu destinație specială. Decizia a fost luată de Consiliul Local Adjud. Finanțarea se va face prin Programului Operațional Regional 2014 – 2020, Axa prioritară 3: Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiții 3.1 – Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice și în sectorul locuințelor, Operațiunea B – Clădiri. Valoarea totală a investiției este de 9.610.846,49 lei, TVA inclus, din care valoarea contribuției UAT Adjud este de 258.472,79lei.
,,Prin intermediul acestui proiect de investiție vor fi implementate soluții tehnice moderne pentru creșterea eficienței energetice a sistemelor de încălzire, de asigurare a apei calde de consum, de climatizare a saloanelor și cabinetelor medicale și de ventilare a spațiilor cu destinație specială. Proiectul are în vedere implementarea tuturor soluțiilor tehnice posibile de creștere a performanțelor termice și energetice a celor două clădiri, inclusiv prin anvelopare, și îmbunătățirea gestionării energiei consumate prin aparatură de control, monitorizare și coordonare (BMS – Building Management System)”, se arată în nota de fundamentare care însoțește proiectul de hotărâre.