Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani 4-1 (2-1)

CSM Focșani 2007: Apenciucesei – Drăguț (46 Costin), Burghiu, Munteanu, Mihai, Pădineanu (cpt.), Stoica (74 Pencea), Paizan, Lupu, Manu (60 Predoiu), Jurj.

Bucovina Radăuți: Zvoronciuc – Alecsandru, Vițu, Plămadă, Mihăeș, Coajă, Antonesei, Ungurianu, Netbai, Săhlean, Stoian. Au mai jucat Bejenar, Ionesi, Coroamă, Țapu.

CSM Focșani 2007 a pierdut la scor sever partida jucată sâmbătă, 19 octombrie, cu Bucovina Rădăuți, în deplasare, în etapa a noua a Ligii a III-a. Cu o listă lungă de indisponibli, echipa focșăneană nu putea avea mari așteptări de la acest meci. A reușit o primă repriză în care a fost la nivelul adversarei, însă în partea a doua a întâlnirii a fost depășită și ca scor și ca prestație.

De la început rădăuțenii au sesizat punctele vulnerabile din apărarea focșăneană și, în minutul 7, Mihăeș a degajat lung pe stânga atacului Bucovinei, Plămadă a preluat, a câștigat duelul cu improvizatul fundaș dreapta al oaspeților, Drăguț și, de la marginea careului mic, a șutat imparabil, sub transversală, aproape de vinclu: 1-0! Focșaniul a reacționat prin combinația Paizan-Lupu, mingea șutată de cel de-al doilea fiind respinsă cu piciorul de Zvoronciuc. Două minute mai târziu, Apenciucesei a avut o intervenție excelentă la mingea trimisă din 10 metri de Ungurianu, după care au urmat câteva minute cu acțiuni periculoase ale oaspeților finalizate cu șutul violent al lui Pădineanu peste transversală, lovitura de cap a lui Jurj, tot peste și cu golul aceluași Jurj, din minutul 33, când a trimis în plasă mingea primită de la Stoica.

Egalitatea a durat doar două minute, pentru că în urma unei lovituri de colț Stoian, nemarcat, a reluat cu capul în gol: 2-1.

La începutul părții a doua a meciului, Drăguț a fost schimbat cu Costin, dar nici rapidul atacant nu s-a dovedit o soluție foarte bună pentru postul de apărător dreapta! În minutul 56 gazdele au făcut 3-1 prin Stoian care s-a descurcat între trei apărători ai CSM 2007 și a trimis din apropiere în gol, la colțul lung, pentru ca în minutul 76 o intervenție în careu a lui Costin să fie penalizată cu lovitură de pedeapsă. Netbai a transformat și s-a făcut 4-1. Până la final, focșănenii au încercat să reducă din handicap, bucovinenii au conservat însă avantajul și CSM 2007 a suferit o corecție severă!

Rezultatele etapei și marcatorii

CSM Bacău – Ozana Târgu Neamţ 1-3 (0-1). Au marcat Armanu – minutul 46, respectiv Zaharia – minutul 5, Miron – minutul 52, Merca – minutul 91.
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Aerostar Bacău 0-2 (0-1). Au marcat Chirilă – minutul 25, Vraciu – minutul 50.
Foresta Suceava – CSM Paşcani 10-0 (3-0). Au marcat Martin – minutele 14, 53, 56, Mateciuc – minutul 38, Cerlincă – minutele 43, 76, 89, Hagiu – minutul 55, Marin – minutele 65, 70.
Huşana Huşi – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-4 (0-2). Au marcat Andreş – minutul 10, Luboya – minutul 12, Petra – minutul 59, Iliescu – minutul 80.
Şomuz Fălticeni – FC Botoşani 2 2-0 (1-0). Au marcat Julei – minutul 28, Afalna – minutul 77.
Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani 4-1 (2-10). Au marcat Plămadă – minutul 7, Stoian – minutele 35, 56, Netbai – minutul 67, respectiv Jurj – minutul 33.
Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava 1-0 (1-0). A marcat Adamache – minutul 33.
KSE Târgu Secuiesc – SC Oţelul Galaţi 3-4 (3-2). Au marcat Popa – minutele 17, 42, Tanko – minutul 19, respectiv Matei – minutele 12, 65, 78, Stoian – minutul 32.

Clasament

1.Aerostar Bacău – 27 puncte; Ceahlăul mPiatra Neamț -21 puncte; 3. Bucovina Rădăuți – 19 puncte; 4. Oțelul Galați – 18 puncte; 5. Foresta Suceava – 17 puncte; 6. CSM Focșani 2007 – 15 puncte; 7.Ozana Târgu Neamț – 14 puncte; 8. Știința Miroslava – 14 puncte; 9. FC Botoșani 2 – 11 puncte; 10. Șomuz Fălticeni – 9 puncte; 11. Sporting Liești – 11 puncte; 12. Hușana Huși – 7 puncte; 13. Universitatea Dunărea de Jos – 6 puncte; 14. CSM Bacău – 6 puncte; 15. KSE Tărgu Secuiesc – 5 puncte; 16. CSM Pașcani – zero puncte.

În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va juca sâmbătă, 26 octombrie, pe Milcovul, cu Sporting Liești