Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

• CSM Focșani 2007 – Șomuz Fălticeni 2-0 (2-0)

CSM Focșani 2007: Dogaru – Săpunaru, Tîrcă, Panaite (minutul 78 Petrescu), Mihai – Pădineanu (69 Paizan), Lupu, Salaoru, Manu (76 Popa) – Predoiu (80 Lăudatu), Pasăre.

Șomuz Fălticeni: Cătălin Pascal – Neagoe, Kuruc, Julei, Baltariu – Mircescu, Buziuc, Tomescu, Ailenei – Timiș, Damian. Rezerve: Andrei Pascal, Luchian, Murărașu, Mreană, Podgorodetki, Negură, Cotigă.

CSM Focșani 2007 a debutat cu victorie în returul ediției de campionat 2018-2019. Sâmbătă, 2 martie, de la ora 15:00, pe stadionul Milcovul, pe o vreme bună pentru fotbal, în prima etapă a returului echipa Focșaniului a întâlnit pe Șomuz Fălticeni, o adversară fără mari pretenții, dar suficient de arțăgoasă și bine organizată, în fața căreia s-a impus cu 2-0. Scorul a fost fixat în prima repriză, în cea mai prolifică perioadă de joc a gazdelor din meciul de sâmbătă.

Cele două combatante s-au blocat reciproc vreme de mai mult de un sfert de oră, în care disputa a fost purtată mai mult în zona dintre cele două careuri. Primul portar care s-a întâlnit cu mingea șutată de adversari a fost Dogaru, iar prima acțiune cu adevărat periculoasă a apărut în careul oaspeților care au acordat corner, în minutul 20. Din acel moment, jocul a început că curgă doar spre poarta Șomuzului și, în minutul 25, Claudiu Mihai a bătut excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, însă Cătălin Pascal a respins spectaculos și eficient. În minutul 29, Manu a trimis mingea din corner de pe dreapta în mijlocul careului, de unde Predoiu s-a înălțat impresionant și a trimis mingea cu capul lângă stâlpul din stânga lui Pascal, în plasă: 1-0! Dominarea exercitată de gazde a adus în minutul 35 al doilea gol: Pădineanu a fost lansat pe dreapta, a centrat de aproape de corner, Predoiu a sărit împreună cu Pascal, care a respins mingea în față, de unde, de la 10 metri de poartă, Manu a șutat imparabil pe jos! S-a făcut 2-0, scor la care bucovinenii au mutat jocul departe de poarta lor, însă gazdele s-au apărat cu siguranță și la pauză s-a intrat cu scorul din minutul 35.

Repriza a doua a început cu marea ocazie de gol din minutul 47 ratată de Pasăre, care a reluat cu capul mult peste transversala porții Fălticeniului mingea venită din centrarea lui Predoiu. Jocul a continuat să fie alert, cu oaspeții încercând, dar nereușind, să creeze pericol în careul focșănenilor, în timp ce la poarta cealaltă Paizan, lansat de Predoiu în zonă complet liberă, a pătruns spre careul mic și, din unghi, a șutat, însă Pascal a reușit să respingă în corner. Imediat, Șomuzul a reacționat și a surprins ușor descoperită apărarea CSM 2007, însă Dogaru a intervenit și a respins cu piciorul din afara careului. Ultima situație de gol a meciului a fost în minutul 85, când mingea șutată de la 25 de metri, din unghi, de Remus Popa, a fost reținută în doi timpi de portarul de la Fălticeni.

A fost o victorie meritată a gazdelor, la capătul unui joc frumos, cum l-a caracterizat observatorul Gheorghe Laiu.

În etapa următoare, sâmbătă, 9 martie, CSM Focșani va juca tot pe Milcovul, de la ora 11:00, cu CSM Rîmnicu Sărat.

Rezultatele și marcatorii etapei:

CSM Râmnicu Sărat – Ştiinţa Miroslava 1-3 (0-1). Au marcat Lungoci, minutul 68, respectiv Dodan –minutul 33, Viorică, minutul 51 și Marin, minutul 77.

Suporter Club Oţelul Galaţi – CSM Paşcani 1-0 (0-0). A marcat Cîrjan, minutul 75.

Sporting Lieşti – Sănătatea Darabani 1-0 (0-0). A marcat Bîrlădeanu, minutul 82.

Metalul Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1 (1-0). Au marcat Nedelcu, minutul 36, Radu, minutul 76, respectiv Pîntea, minutul 60.

KSE Târgu Secuiesc – SCM Gloria Buzău 0-1 (0-1). A marcat Catană, minutul 5.

Foresta Suceava – FC Botoşani 2 4-0 (3-0). Au marcat Artenie, minutele 23, 43, Martin, minutul 33, Boca, minutul 88.

CSM Focşani – Şomuz Fălticeni 2-0 (2-0). Au marcat Predoiu, minutul 29, Manu, minutul 36.

Clasament: 1. Gloria Buzău – 41 puncte; 2. Suporter Club Oțelul Galați – 38 de puncte; 3. Știința Miroslava – 34 puncte; 4. Bucovina Rădăuți – 31 puncte; 5. Sporting Liești – 24 puncte; 6. Foresta Suceava – 24 puncte; 7. CSM Focșani 2007 – 23 puncte; 8. Ceahlăul Piatra Neamț – 20 puncte; 9. Metalul Buzău – 19 puncte; 10. KSE Târgu Secuiesc – 18 puncte; 11. Șomuz Fălticeni – 13 puncte; 12. CSM Râmnicu Sărat – 10 puncte; 13. FC Botoșani 2 – 8 puncte; 14. CSM Pașcani – 8 puncte; 15. Sănătatea Darabani – 7 puncte.