Un bărbat în vârstă de 78 de ani, din comuna Urechești, se află internat în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență, cu arsuri de gradul II și III pe o suprafață mare din corp, după ce mașina sa a luat foc. Bărbatul a fost adus la Unitatea de Primire Urgențe (UPU) luni seara în jurul orei 18:10. Potrivit buletinului de presă al Spitalului Județean, acesta prezenta „arsură prin flacără aproximativ 40%, grad II-III, suprafață corporală membre inferioare, organele genitale, mână bilateral, parietal stâng”. Bărbatul este internat la Terapie Intensivă, iar medicii intenționează să-l transfere la o unitate spitalicească pentru arși.
Potrivit reprezentanților ISU Vrancea, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani au intervenit luni seara în comuna Urechești, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD, pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism. Echipajul SMURD i-a acordat primul ajutor calificat bărbatului de 78 de ani, ulterior transportându-l la UPU Focșani.