• CSM Focșani 2007 – CSM Sighetu Marmației 77-82 (19–18, 22 –18, 12-18, 24–28)

CSM Focșani 2007: Crăciun – (2 puncte+2 recuperări + 1 pasă decisivă), Petrișor – 11+2+3), Miron, Ionuț Neguroiu, Kilgore (21+13+1), Andrei Neguroiu, Olaru (15+2+1), Amarghioalei (0+2+1), Toma, Bratosin, Cornelius (22+7+3), Pop (6+0+1)

CSM Sighetu Marmației: Simionică, Thomas (17+8+5), Kracz, Iuga (11+4+1), Țibârnă (8+8+0), Ardelean, Porumb, Turner (15+6+6), Gavaller, Edwards jr. (31+13+0), Feher.

Liderii jocului: marcatori, Cornelius – 22 puncte; Edwards Jr – 31 puncte;

recuperări, Kilgore – 13; Edwards Jr – 13; pase decisive, Petrișor – 3; Turner – 6

CSM Focșani 2007 a reușit 31 recuperări și 11 pase decisive, față de 41 recuperări și 14 pase decisive ale oaspeților.

Echipa de seniori a Focșaniului a întâlnit, vineri, 2 noiembrie, în Sala Polivalentă, în etapa a cincea a campinatului Ligii Naționale, pe CSM Sighetu Marmației. A fost a treia partidă dintre cele două formații în această toamnă, după cele două din Cupa României, încheiate cu câte o victorie de fiecare parte. În Polivalentă, în Cupă, CSM 2007 a câștigat la diferență de 6 puncte, după o dispută foarte echilibrată. În campionat, vinerea trecută, meciul a fost la fel de echilibrat și de disputat, însă au câștigat oaspeții, care au avut la finalul întâlnirii un avans de cinci puncte! Decisivă în stabilirea rezultatului final a fost starea de oboseală acumulată de gazde după două sferturi foarte bune, dense, încheiate pe plus: 19-18, 22-18. Avansul de cinci puncte pe care îl aveau focșănenii la pauză a fost anulat de oaspeți în următoarele două sferturi, terminate cu 12-18 și 24-28. A fost victoria experienței competiționale superioare a oaspeților, cu veche prezență în campionatul de seniori, dar și cu o bancă de rezerve mai consistentă, în condițiile în care pentru schimb antrenorii Focșaniului au avut patru jucători foarte tineri.

În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, la Agronomia București, miercuri, 7 noiembrie. După cinci etape, CSM Focșani se află pe locul al treilea al clasamentului grupei C a Ligii Naționale.

Atmosfera de sărbătoare a baschetului a fost întreținută de majoretele de la Colegiul Național Al I Cuza din Focșani.