Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Campionatul Național de iarnă la aruncări lungi s-a încheiat la București duminică, atunci când a fost o nouă zi cu rezultate foarte bune ale sportivilor copii de la Secția Adjud a CSS Focșani.  Cea mai importanță performanță i-a aparținut lui Alexandru Albu, copil 1, elevul profesorului Sorin Crăciun, care a câștigat titlul de campion al României și medalia de aur la aruncarea discului și titlul de vicecampion național și medalia de argint la aruncarea suliței. Sportivii aceluiași antrenor, Carina Paruba și Răzvan Grama au câștigat titlul de vicecampiopană națională la oină, copile 3, respectiv, medalie de bronz la oină copii 3. O prestație remarcabilă au avut și micii atleți antrenați de profesoara Camelia Petrea: Miruna Lungu a devenit vicecampioană națională și a câștigat medalia de argint la aruncarea suliță copile 2, cu record personal – 21,63 metri, Beatris Munteanu, s-a clasat a treia și a primit medalia de bronz la aruncarea suliței copile 3, probă în care colega ei Andreea Petrea a încheiat concursul pe locul al patrulea.