La data de 31 ianuarie a.c., ora 12.15, polițiștii din cadrul Secției 6 Nănești au depistat în trafic un bărbat, de 24 ani, din comuna Slobozia Bradului, în timp ce conducea o autoutilitară și transporta 80 de acumulatori auto, fără a fi autorizat în acest sens. Întreaga cantitate a fost indisponibilizată și lăsată în custodie unei societăți comerciale autorizate, în vederea continuării cercetărilor.
În cauză a fost întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvărșirii infracțiunii de „neluarea sau nerespectarea măsurilor obligatorii în desfășurarea activităților de colectare, tratare, transport valorificare și eliminarea deșeurilor periculoase”, conform Legii 211/2011.
Biroul de presă al IPJ Vrancea