Consiliul de Administrație al Inspectoratului Școlar Județean Vrancea (IȘJ) a acceptat propunerea inspectorului școlar general, profesorul Dorin Cristea, de numire a profesoarei Teodora Bentz în funcția de inspector școlar de limba și literatura română. Aceasta a obținut majoritatea voturilor membrilor Consiliului de Administrației al IȘJ, fiind înregistrată o abținere.
Teodora Bentz predă la Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”. Aceasta deține titlul de doctor, iar la finalul anului 2017 și-a îmbogățit CV-ul cu calitatea de expert în Corpul de Control din Ministerul Educației. Potrivit informațiilor furnizate de inspectorul școlar general, în momentul de față IȘJ așteaptă ca Ministerul Educației Naționale să emită ordin de încetare a mandatului Silviei Chelariu din funcția de inspector școlar de limba și literatura română, care urmează să revină la catedră.