Un tânăr din localitaea Slobozia Bradului a fost depistat în cursul zilei de marți, pe raza municipiului Tulcea, transportând cantitatea de 281 kg materiale feroase și neferoase, în valoare de 1.870 lei, fără a deține documente de proveniență. Tânărul a fost sancționat cu amendă, iar cantitatea de deșeuri transportată a fost confiscată.
„La data de 16 ianuarie a.c, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Tulcea au organizat pe raza municipiului Tulcea o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilicit cu materiale feroase și neferoase. Astfel că, polițiștii au depistat în trafic un bărbat de 28 de ani, din localitatea Slobozia Bradului, județul Vrancea, care transporta cu un autoturism cantitatea de 281 kg materiale feroase și neferoase, în valoare de 1.870 lei, fără a deține documente de proveniență. Conducătorul auto a fost sancționat cu amendă în valoare de 1.000 lei la Legea nr. 12/1990, privind protejarea populației împotriva unor activități comerciale ilicite, iar cantitatea de deșeuri a fost ridicată în vederea confiscării”, se arată într-un comunicat de presă al IPJ Tulcea.