Angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Vrancea și ai centrelor din subordine, care au îndeplinit condițiile necesare, a răspuns inițiativei Centrului de Transfuzie Sanguină Vrancea și au donat, ieri, sânge. O echipă mobilă a Centrului de Transfuzie Sanguină s-a deplasat la sediul DGASPC Vrancea, unde, cu sprijinul acordat de conducerea instituției, s-a pus la dispoziție o sală pentru recoltare. „Echipa mobilă a Centrului de Transfuzie Sanguină Vrancea va fi prezentă în instituția noastră și în zilele următoare, oferind astfel tuturor angajaților posibilitatea de a participa la această acțiune. Sângele strâns în cadrul acestei campanii va ajunge la Centrul de Transfuzie Sanguină Vrancea și de acolo spre unitățile medicale unde sunt necesare aceste rezerve. Tichetele de masă primite de către participanți vor fi donate, la inițiativa salariaților, unor familii nevoiașe din comunitate”, a transmis Adina Lăscan, purtătorul de cuvânt al DGASPC Vrancea, printr-un comunicat de presă trimis redacției noastre.
Prin această campanie se urmărește, pe lângă activitățile de donare de sânge, și o conștientizare a publicului cu privire la nevoia de sânge pentru transfuzii din sistemul medical românesc. „Datorită nevoii permanente de sânge în spitale, este foarte important să ne mobilizăm, îndemnând asfel comunitatea să urmeze acest exemplu, mai ales în perioadele de criză, dăruind astfel viață semenilor aflați în suferință”, se mai precizează în comunicat.