Elevii Liceului Simion Mehedinți din Vidra s-au gândit să le facă o bucurie atât copiilor cât și adulților internați în secțiile Spitalului N.N. Săveanu din localitate. Activitatea a presupus mobilizarea elevilor liceului pentru umplerea unor coșuri cu roadele toamnei bogate, pe care ulterior le-au împărțit cu mare drag prin secțiile spitalului.
Această acțiune este deja la a treia ediție și a devenit, de acum, un obicei așteptat atât de angajații unității medicale, cât și de pacienți. Profesorii coordonatori, respectiv Afrodita Morunglav, Olimpia Stoenoiu și Gina Bordea, au precizat că această acțiune se va repeta, data viitoare cu daruri dulci, care vor fi făcute în preajma sărbătorilor de iarnă, deoarece elevii cu suflet mare au fost deja selectați să facă parte din rândul spiridușilor lui Moș Crăciun.