Polițiștii vrânceni au derulat, în perioada 13-15 septembrie, o acțiune pe linia prevenirii și combaterii faptelor care aduc atingere fondului forestier. Astfel, până la acest moment, au fost efectuate 155 controale, au fost controlate 166 autovehicule care transportau material lemnos și au fost aplicate 64 de contravenții, în valoare de 35.820 lei.
De asemenea, a fost dispusă măsura complementară a confiscării cantității de 98.4 metri cubi material lemnos. Valoarea totală a bunurilor confiscate până la acest moment este de 17.904 lei.