Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Handbaliștii focșăneni și-au onorat statutul de jucători de Ligă Națională și au câștigat barajul de la Brașov, împunându-se în ambele meciuri din grupa din care au făcut parte.
Vineri, 16 iunie, de la ora 18,00, CSM Focșani 2007 a dispus cu 26-23 (14-9) de Farul Constanța, la capătul unui joc pe care l-au controlat de la început până la sfârșit, cu excepția primelor minute când au fost conduși cu 2-0. După ce Èšuțu, Rață și Eros au dus scorul la 3-2, jucătorii pregătiți de profesorul Viorel Ciubotaru, au păstrat între ei și adversar o distanță de siguranță de 3-5 goluri, la pauză conducând cu 14-9. Numeroasa – și formidabila galerie care a însoțit echipa la Brașov nu a avut nici o emoție legată de victoria favoriților, chiar dacă jucătorii constănțeni au forțat și au ajuns până la la un gol distanță, 20-19. A urmat o serie de trei reușite – Miroiu, Rață și din nou Miroiu și s-a făcut 23-20, apoi 23-21, Eros a restabilit distanța de trei goluri, a fost apoi 24-22, Miroiu a arătat că nu este întâmplător unul dintre cei mai buni marcatori ai Ligii și a mai înscris de două ori! Era minutul 59,30 și 26-22 și nimic nu mai conta, chiar dacă Farul avea să ducă scorul la 26-23! Așa s-a scris istoria celui mai greu meci al focșănenilor, în fața unui adversar foarte bătăios, în barajul pentru menținerea în Liga Națională!
În partida cu Farul Constața, pentru Focșani au jucat Tevzadze, Marocico – Băluț – 2 goluri, Mocanu, Cadăr, Èšuțu – 4, Enache – 1, Ragea – 1, Rotaru, Popovici, Rață – 4, Eros – 4, Miroiu – 7, Năstăsie, Gramatic – 3, Neață.
Pentru sâmbătă, CSM 2007 avea și varianta egalului, dar chiar și fără mai mulți titular echipa Focșaniului s-a impus cu un categoric 26-16 și a încheiat într-o atmosferă de sărbătoare sezonul 2016-2017, în ovațiile susținătorilor care le-au fost alături și sâmbătă la Brașov!
Focșănenii sunt, deci, în continuare în Liga Națională, acolo unde le este de drept locul câștigat printr-o creștere progresivă în valoare și experiență competițională!
Imediat după jocul cu brașovenii și cuvenita petrecere colegială de sfârșit de sezon, handbaliștii focșăneni au intrat în vacanță până la 17 iulie, după care se vor reuni pentru pregătirea viitoarei ediții de campionat al Ligii Naționale.