Un proiectil exploziv și două perforante au fost ridicate vineri de pompieri, de la Pufești și Fitionești. Plutonier adjutant Florin Olaru a precizat că „echipa pirotehnică a Detașamentului de Pompieri Focșani a intervenit în comunele Pufești și Fitionești pentru a ridica trei proiectile: unul exploziv calibru 120 mm la Pufești și două perforante calibru 57 mm la Fitionești. Acestea au fost ridicate și transportate în siguranță la depozitul special amenajat”. În ambele cazuri, proiectilele au fost descoperite de localnici în timpul lucrărilor agricole.
Tot vineri, un bărbat s-a răsturnat cu mașina într-un șanț mai adânc, în comuna Câmpuri. Pompierii de la stația Panciu și cei de la Adjud au intervenit cu descarcerarea și o autospecială.