Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

Minifotbal – Mundialito, cu CSM Focşani în competiţie!

Micii fotbaliști focșăneni aveau după cinci partide bilanț pe plus: trei victorii și două înfrângeri

Formația de fotbal copii născuți în 2006 a CSM Focșani participă, în aceste zile, la cel mai mare turneu de minifotbal din lume, „Mundialito”, o adevărată Cupă Mondială. Competiția, care are loc în perioada 19-27 martie, la Villareal de San Antonio, Algrave, în Portugalia, aflată la a 23-a ediția a adus la start mai mult de 200 de formații, cu peste 4000 de mici fotbaliști din toată lumea. Între formațiile participante se află nume de rezonanță în fotbalul mondial – FC  Barcelona, Ajax, Milan, Inter Milano, Benfica, Sporting de Portugal, Borussia Dortmund. CSM Focșani, pregătită de profesorul Mircea Lazăr și Ionel Cristian, reprezintă România, după ce, în 2015 a câștigat locul al doilea în turneul final „Gheorghe Ola” care a avut loc la Focșani. Lotul CSM Focșani este format din jucătorii Călin Badașcă, Andrei Chiriac, Theodor Alberto Epure, Rareș Fătu, Roberto Ionescu, Rareș Maeschi, Rareș Mircea, Sebastian Mocanu, Robert Necula, Leonardo Sîchin, Lorenzo Stoica.
    CSM Focșani se afla pe locul al treilea în grupa a 17-a, unde a câștigat cu 6-1 partida cu PMD Puerta Umbria, cu 5-2, pe cea cu Lusitano FC și cu 8-2 întâlnirea cu Fundacion Recre A, dar a pierdut cu 0-8 meciul cu EIF Ricardo Godoy și cu 2-5, pe cel cu Guia FC. Aseară, după ora 20.00, CSM Focșani avea programat jocul cu CD Antonio Puerta.