Binecuvântat să fie
IONEL BANDRABUR… scriitor, publicist, om de litere. La 94 de ani, de comun acord cu Dumnezeu, a decis să părăsească lumea aceasta în derivă. Să meargă la dreapta Tatălui, fără păcat, împăcat cu momentul așteptat toată viața. Împăcat cu Moartea.
Vom aduce un ultim omagiu celui ce a fost scriitorul Ionel Bandrabur, (unul dintre ultimii dinozauri ai literaturii române – vrâncene, pentru care ne mândrim). Îl vom purta în gândurile noastre, îi vom cinsti memoria așa cum se cuvine. Rămâne în amintirea noastră, a colegilor de condei, prin poveștile relatate despre ilustrul său profesor, poetul Lucian Blaga. Povești ascultate la diverse evenimente culturale, acolo unde prezența scriitorului înobila evenimentul.
Folosindu-mă de una dintre poeziile profesorului domniei sale, Lucian Blaga, îmi voi exprima regretul, atât în nume propriu cât și în numele Asociației Culturale Duiliu Zamfirescu și al LSR/ fil. Vrancea. Dumnezeu să vă odihnească, domnule Ionel Bandrabur! De acolo, din lumea mai bună, mai pură, din lumea armoniei perfecte veți auzi șoapta acestor versuri îndrăgite. Vă vor aminti serile întâlnirilor noastre la Panciu, orașul vieții dumneavoastră:
„O lacrimă/ Desprinsă dintre genele unei plăpânde amintiri/ Ce sta ascunsă-n fundul unui suflet/ Căzu Pe albul unei fragede petale…/ O rază dete peste ea/ Și-i zise:/ «Simt din caldura ta ca nu ești bob de rouă…/ De unde vii și ce ești?»/ În vreme ce se destrăma în pulbere de soare,/ Răspunse lacrima: «Eu sunt un strop de suflet/ Åi sunt Ca picurii izvoarelor fierbinți:/ Vin totdeauna din adâncuri – mari!»…(Lacrima și rază- poezia lui Lucian Blaga)”.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!!!
Mariana Vicky Vârtosu