Federația Română de Atletism a stabilit ierarhia celor mai buni sportivi ai României care au obținut rezultate deosebite în anul 2015, dar și lista recordurilor naționale. Printre performerii care au obținut rezultate deosebite în sezonul atletic de anul trecut se află și adjudeanul Alexandru Mihăiță Novac, sportiv descoperit și format la Clubul Sportiv Åcolar Adjud și care în prezent concurează pentru clubul Åtiința Bacău. Acesta este component al Lotului Național de juniori al României și a reușit cea mai bună performanță din România în proba de aruncarea suliței de 700 grame la categoria juniori II. Performanța lui Novac, o aruncare de 77.79 metri, a fost reușită la Nanjing (China), la Jocurile Olimpice ale Tineretului, acesta fiind cel mai bun rezultat național în ultimii ani în proba de aruncarea suliței. Anul trecut, Alexandru Mihăiță Novac a cucerit medalia de aur la Campionatul Național de aruncări lungi, competiție care s-a desfășurat la Arad.