Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Când portarii nu te ajută… pierzi din nou în Liga Naţională

Sala Polivalentă din Focșani a fost plină ochi, aseară, la meciul de handbal masculin dintre CSM 2007 Focșani și Dunărea Călărași, joc care a contat pentru etapa a XII-a a Ligii Naționale. Oaspeții, superiori la toate capitolele, s-au impus în final cu 35-23 (14-11), dar au punctat mult și în afara terenului, unde au făcut spectacol în tribună. Aproape 300 de suporteri de toate vârstele veniți de la Călărași au creat o atmosferă incendiară, au cântat pe toată durata partidei și au demonstrat că iubesc o echipă, indiferent de distanța pe care o parcurc pentru a fi alături de gruparea favorită.
CSM 2007 Focșani nu a jucat rău în prima repriză. S-a ținut scai de adversară, dar a păcătuit pe semicerc, unde finalizarea a lăsat de dorit. Dacă la pauză, Dunărea Călărași, cu internaționalul Alin Åžania în formă, a condus cu trei goluri, în actul secund, focșănenii au fost făcuți KO. Asta datorită și celor trei portari, Marocico, Cloșcă și Rusu, care, au încasat gol după gol și au fost nepotincioși în fața adversarilor. În urma acestui eșec, gruparea de pe Milcov se menține pe penultimul loc în Liga Națională și va juca etapa viitoare pe terenul echipei Energia Lignitul Tg. Jiu.