Focșăneanul Marius Avram s-a aflat în noaptea de vineri spre sâmbătă în apropierea Clubului Colectiv din București, acolo unde a izbucnit un incendiu în urma căruia au murit 27 de tineri și alți aproape 150 au fost răniți, unii dintre ei fiind în stare extrem de gravă. Focșăneanul a ajuns în zonă pentru a se întâlni cu un prieten, iar în momentul izbucnirii incendiului era în fața clubului.
Într-o postare pe pagina sa de facebook, Marius Avram a scris în urmă cu puțin timp: „nu am pățit nimic. Am fost să mă întâlnesc cu un prieten. Eram afară și am văzut ce se întâmpla acolo”.
Ancheta în cazul incendiului va fi preluată de Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție. Procurorul de caz de la Parchetul Tribunalului București, aflat la locul incendiului, a declarat că a fost începută urmărirea penală in rem, pentru fapta de ucidere din culpă, iar principala ipoteză de lucru ar fi incendiul, și nu explozia.
În continuare, nu toate victimele au fost identificate.