Autoritățile locale din Gugești lucrează în această perioadă la pietruirea drumurilor comunale din satul Oreavu și la racordurile la canalizare. Conform datelor furnizate de primarul Vasile Vatră, este vorba de pietruirea a 5 kilometri de drumuri și racordarea la canalizarea localității a 231 de locuințe. „În urma repartizării banilor de la Consiliul Județean Vrancea, Consiliul Local Gugești a aprobat pietruirea drumurilor din satul Oreavu. De asemenea, acum facem și racordurile la canalizarea vacuumatică prin firma care se ocupă de acest lucru. Pot spune că am finalizat racordul la alimentarea cu apă a localității în proporție de sută la sută. Cred că în două săptămăni dacă ține vremea cu noi o să terminăm cu tot”, a spus primarul Vasile Vatră. Primarul a precizat că va finaliza și asfaltarea din Satul Vechi, ce însumează în jur de 1,5 kilometri și în Cartierul Sinistrați în jur de 2 kilometri.