Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Un punct pentru FC Panciu la Zagon, dar se putea şi mai mult

Formația de fotbal FC Panciu a acumulat al treilea punct în cadrul Ligii a 3-a, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (1-0) pe terenul grupării covăsnene FC Zagon, joc care a contat pentru etapa a V-a. Păncenii, conduși de pe bancă de Dănuț Bolocan și Paul Cioran au fost superiori adversarilor în primele 45 de minute ale jocului și au reușit să înscrie din penalty prin Iulian Negoescu, după ce Lupu a reușit să scoată lovitura de pedeapsă (38). Gazdele au avut și o bară, dar și-au în petec în actul secund, când, pe fondul neputinței, au apelat la un joc dur. Totuși, FC Zagon a marcat în poarta lui Ionuț Irimia, prin Cocan, care a reluat perfect cu capul din careul mic (52). În minutul 82, Iulian Negoescu de la FC Panciu a scăpat singur cu portarul advers, dar a trimis în brațele acestuia și a ratat o șanșă uriașă pentru a aduce grupării vrâncene prima victorie din campionat. FC Panciu a jucat cu: Irimia – Ciubotaru, Parlac, Alupei, Manea – Ciornei, Negoescu, Voinea, Duca – Lupu, Costea. A mai intrat Covaci. Din fericire, în acest sezon nici o echipă nu va retrograda din seria întâi. Liga 3 se desfășoară într-un format de sezon regulat, fără play-off și/sau play-out, la fel ca și în campionatul precedent. Etapa viitoare (sâmbătă, 3 octombrie), FC Panciu va juca acasă cu CSM Pașcani.