Formația de fotbal FC Panciu va mai susține trei meciuri de verificare până la debutul oficial în liga a treia. Gruparea antrenată de Dănuț Bolocan și Paul Cioran va evolua marți, 11 august pe terenul echipei Consart Bacău, vinerea viitoare (14 august) tot în deplasare cu o altă echipă din liga a treia, Olimpia Rm. Sărat, iar pe 18 august, adversara grupării păncene va fi fosta campioană a României, Oțelul Galați, echipă care va participa în liga a II-a.
Å¢intarul Ligii 3 se va stabili pe 18 august, de la ora 11.00.
Cel de-al treilea eșalon fotbalistic al României e programat să înceapă pe 28 și 29 august, însă Federația are probleme serioase din cauză că multe cluburi nu au trimis cerere că într-adevăr vor putea începe noul sezon. Printre echipele care și-au manifestat intenția de a participa în campionat se află și FC Panciu. Există riscul ca seriile formate deja să fie incomplete, deoarece multe echipe au situații incerte din punct de vedere financiar.