Tânărul tenisman focșănean Åtefan Lazăr (Tenis Club Focșani) a urcat pe podium la ediția din acest an a Cupei Litoralului la tenis de câmp, întrecere care s-a desfășurat la Constanța. Sportivul s-a clasat pe locul 2 la categoria 12 ani masculin, după ce a fost învins în ultimul act al întrecerii de primul favorit al competiției, Robert Culea (Tenis Idu Mamaia), scor 6-0, 6-3. Până în finală, Åtefan Lazăr a obținut victorii pe linie: 6-0, 6-0 cu Marius Furcoi (LPS Constanța), 6-1, 6-2 cu Ionuț Ciucanu (IDU Mamaia) și 6-3, 6-0 cu Raed Saadedine (Åtiința Constanța).