Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Rugbistul George Tătăruş şi Naţionala României, pe 4 la „Europene“

Naționala de rugby de 7 a României Under 19 a fost surpriza plăcută a Campionatului European disputat în Franța la Vichy, „Stejăreii” reușind calificarea în semifinale pentru ca apoi sa incheie competiția pe pozitia a patra. Din lotul României a făcut parte și George Tătăruș, component al echipei de rugby în 15 a Liceului cu Program Sportiv Focșani. În prima zi, cea în care s-au disputat partidele contând pentru faza grupelor, Stejăreii s-au impus în toate cele trei confruntări și au terminat pe prima poziție în Grupa B devansând Rusia, Ungaria și Lituania. Prima partidă a fost cea în care am întâlnit Lituania de care am trecut cu rezultatul de 52-0 după ce la pauză conduceam cu 24-0, Stejăreii reușind să înscrie opt eseuri din care șase au fost transformate. A urmat victoria împotriva Ungariei, partida în care ne-am desprins la 28-0 după prima parte pentru ca la final tabela de marcaj să indice rezultatul de 54-0, rezultat din opt eseuri și șapte transformări, astfel că în primele două partide, Stejăreii nu au primit niciun punct. Derby-ul grupei a fost disputa contra vicecampioanei europene, Rusia, o echipă pe care am întâlnit-o de două ori în anii trecuți fără să reușim victoria. Stejăreii au avut avantaj la pauză, 12-0 și apoi 17-5 pentru ca în la final să apere eficient un succes cu 17-10, în urma marcării a trei eseuri și două transformări. În urma acestor rezultate ne-am calificat pentru sferturile de finală ale locurilor 1-8 unde am avut-o ca adversara pe Germania. Deși la pauză adversarii noștri au condus cu 7-5, după ce am condus cu 5-0, în partea secundă Stejăreii au marcat două eseuri transformate și rezultatul final a fost 19-7 în favoarea României. Victoria cu Germania ne-a propulsat în semifinale unde deși am avut avantaj de 7-0 la pauză în fața Portugaliei, am pierdut cu 12-7, însă jocul prestat de băieții noștri ar fi meritat cu siguranță accederea în finală. Finala mică, cea a locurilor 3-4, le-a adus față în față pe România și Irlanda, insularii s-au impus cu 17-7, iar Stejăreii au ocupat astfel poziția a patra în clasamentul general depășind cu mult prestațiile din edițiile anterioare.