Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Adjudeanul Alexandru Novac, locul I la Piteşti

Atletul adjudean Alexandru Novac și-a trecut în cont un nou rezultat remarcabil. Sportvul, care reprezintă în competiții clubul Åžtiința Bacău, a câștigat medalia de aur la patrulaterul de atletism care a avut loc pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitești și la care au concurat sportivi din România, Israel, Ucraina și Cipru. Sportivul adjudean a fost cel mai bun în proba de aruncarea suliței și a terminat pe primul loc, cu rezultatul de 73.71 metri, fiind urmat de Matvii Kutiienko (Ucraina) – 68.89 metri. Novac, sportiv descoperit și format la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud de profesoara Camelia Ciortan și specialist în proba de aruncarea suliței, a fost anul trecut campion balcanic de juniori, dublu campion național de juniori, vicecampion național de tineret, stabilind trei recorduri naționale de juniori, în timp ce este și dublu medaliat cu bronz la Campionatul European de tineret, triplu campion național de tineret, dublu câștigător al Cupei României și triplu vicecampion național de seniori.