Pădurari și pompieri au ajuns ieri la Soveja pentru a planta pomi… de Crăciun. Acțiunea de împădurire a fost organizată de Romsilva, prin Direcția Silvică Focșani, pompierii participând voluntar. „Este o plantație de pomi de crăciun cu o suprafață de 1,5 hectare, pe care împreună cu pompierii am plantat aproximativ 1.500 puieți de brad”, a precizat Lucian Zamfir, directorul Direcției Silvice.
În ceea ce-i privește pe pompieri, 60 dintre cadrele ISU Vrancea au participat la acțiunea de împădurire. „Prin această acțiune, ne-am dorit să contribuim activ la protejarea mediului înconjurător și în afara misiunilor specifice. Regenerarea pădurilor aduce doar efecte pozitive atât asupra vieții noastre, cât și asupra generațiilor următoare. Prin activitatea de astăzi ne-am propus, totodată, să popularizăm un model de bună practică și să readucem în prim plan responsabilitatea dezvoltării și îngrijirii pădurilor în județul nostru”, a precizat colonel Flaviu-Dorel Chiscop, șeful ISUVrancea.