Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

Nicolae Enache şi Nicolae Alexandru, medalii la Campionatele Naţionale de judo ale MAI

Zeci de polițiști, jandarmi, pompieri și polițiști de frontieră și-au măsurat forțele la Deva. Nu pe stradă, ci în Sala Polivalentă. Acolo, doi judoka vrânceni au obținut medalii de aur, argint și bronz la ediția din acest an a Campionatului Național de Judo al Ministerului Afacerilor Interne, etapa finală. Medalia de aur la categoria 90 kg, a fost obținută de agentul șef principal Nicolae Alexandru, de la Serviciul de Acțiuni Speciale, care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului cu echipa, iar la individual, acesta a cucerit medalia de bronz la categoria +90 de kilograme. Polițistul a fost la cea de-a 21-a participare consecutivă de acest gen de concurs și de fiecare dată a obținut locuri fruntașe pe podium. Plutonierul Nicolae Enache, angajat la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vrancea, secția Adjud, a cucerit două medalii de argint, cu echipa și la individual, categoria 90 de kilograme (sub 35 de ani).