Casa de Cultură a Sindicatelor „Leopoldina Bălănuță” va organiza în perioada vacanței de vară, un atelier de teatru pentru cei care iubesc actoria. Activitățile vor începe cu data de 1 iulie, iar în cadrul atelierului se vor aborda diferite teme precum arta actorului, tehnica vorbirii-dicție, jocuri de imaginație, respirație, mișcare scenică. Cei interesați se pot înscrie la sediul Casei de Cultură, zilnic, în intervalul 8.00 – 20.00. De asemenea, Casa de Cultură a Sindicatelor organizează și o preselecție pentru trupa de teatru „Cuantic”, în data de 3 iulie, ora 17.00. Nu este impusă o limită de vârstă, prin urmare toți cei cu un spirit ludic dezvoltat sunt așteptați. Relații suplimentare se pot obține la sediul instituției, la nr. tel. 0372 799 420 sau pe pagina de facebook Teatru Cuantic.