Ediția: Vineri 24 Mai 2024. Nr. 6632

Juniorul care a lovit un arbitru, suspendat un an și amendat

Comisia de Disciplină din cadrul Asociației Județene de Fotbal a tăiat în carne vie în cadrul ședinței care a avut loc aseară. Astfel, juniorul Laurian Galiu (FC Mărășești), care l-a lovit cu pumnii pe arbitrul Ciprian Cioaric, în minutul 45 al partidei FC Mărășești – AS Suraia (meci întrerupt în minutul 45, la scorul de 2-0 pentru FC Mărășești), a fost suspendat pe o perioadă de un an de zile. El a fost amendat cu 500 lei. Mai mult, Laurian Galiu a primit din partea polițiștilor din orașul Mărășești o amendă de 1000 lei. Arbitrul agresat și-a scos certificat medio-legal și îl va acționa în instanță de cel care l-a lovit.
Tot în cadrul ședinței Comisiei de Disciplină, jucătorul-antrenor care a vrut să-și facă dreptate singur, Sandu Ciobotaru, de la echipa Unirea Milcovul (liga a V-a), a primit o suspendare de 12 etape și o amendă de 475 lei. În minutul 85 al partidei Unirea Milcovul – Åžoimii Mircești (1-3), el l-a înjurat și amenințat pe arbitrul Iulian Iacob, apoi nu a vrut să părăsească incinta suprafeței de joc, întreaga brigadă de arbitri și observatorul meciului fiind nevoiți să plece de la stadion cu ajutorul jandarmilor.