Amalia Amira Giuclea, elevă în clasa a IX-a la Colegiul Național „Unirea” din Focșani, a obținut mențiune la faza națională a Olimpiadei de Latină. Unirista a fost pregătită în tainele limbii latine de profesoara Elena Soare.
Åi Antonia Lorenț, elevă în clasa a VIII-a la Liceul Teoretic „Emil Botta” din Adjud, a reușit să obțină premiul special. Eleva din Adjud a fost pregătită de profesoara Ionela Anghelina.